środa, 29 stycznia 2014

Uczmy się języków

To takie banalne zdanie, słyszane na pewno z milion razy, w tej czy innej formie. Rodzice od najmłodszych lat dają nam szansę i stwarzają możliwości pogłębiania wiedzy. Nauczyciele na każdym kroku ponaglają do nauki słówek i gramatyki. Nieważne jaki język obcy. Rosyjski, niemiecki, angielski, hiszpański czy szwedzki. Każdy z nich otwiera drogę do świata, do nowych możliwości, do spełniania marzeń. Najważniejsze abyśmy te szansy, które nam są są dawane odpowiednio wykorzystali. Żeby po latach nie okazało się, że zaprzepaściliśmy ważną część wykształcenia. 

W jaki sposób się uczyć?
Metod jest wiele, tyle ile ludzi na świecie. Każdy powinien wypracować sobie własny model. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów, które mogą nam to dążenie do celu, jakim jest nauka języka ułatwić.

Od najmłodszych lat.
Naukę języka najlepiej zacząć od jak najmłodszych lat. Może lekką przesadą będzie puszczanie niemieckich słuchowisk bobasowi w łonie mamy (chociaż na pewno znajdą się zwolennicy tej metody), jednak pierwsze zajęcia językowe w przedszkolu to już podstawa. Sprawdź czy w ośrodku do którego uczęszcza Twoje dziecko, takie zajęcia są prowadzane? 
Świetną podstawą do dalszej nauki, jest oglądanie obcojęzycznych bajek. W erze "kablówek" i Internetu dostęp do takich programów jest nieograniczony. Wybierz więc przystępną wersję dla Twojego dziecka, a na pewno zauważysz z jakim zainteresowaniem śledzi losy nowych bohaterów.

Za granicą
Gdzie najlepiej poznać język, jak nie w jego ojczystym kraju? No właśnie, można przecież pojechać na zagraniczne wakacje i tam doszlifować wiedzę z języka. Możemy wybierać z wielu kursów: wakacyjnych, tygodniowych czy obozów, na których mamy możliwość kontaktu z obcokrajowcami. 
Jest też tańsza wersja takich wyjazdów. Au pair - to wyjazdy za granicę, dla młodych osób w roli opiekunów dla dzieci. Osoba taka mieszka z rodziną, w której dodatkowo opiekuje się dziećmi. W ramach opieki nie tylko szkoli język 24 godziny na dobę, ale ma dodatkowo możliwość uczęszczania w zajęciach językowych.
Dla studentów cennym wyjazdem będzie udział w stypendium Erasmus, gdzie podczas półrocznego lub rocznego wyjazdu na zagraniczną uczelnię, nie tylko uczy się w partnerskiej placówce, ale również szkoli język po przez codzienny kontakt.

Od przypadku...
... do przypadku. Można również zakochać się w obcokrajowcu i z miłości nauczyć się języka. To takie sprytne połączenie przyjemnego z pożytecznym :)

Jak widać metod jest wiele, wystarczy tylko chcieć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz